„Najszczęśliwsza” Max Czornyj – recenzja

Max Czornyj Najszczęśliwsza thriller psychologiczny książka

To druga książka Maxa Czornyja, która do mnie trafiła. Pierwsza recenzowana przeze mnie “Grzech” została w całości odsłuchana jako audiobook i bardzo pozytywnie nastawiła mnie na dalszą twórczość autora. Co prawda kolejnej jego książki “Ofiara” jeszcze nie miałem okazji przeczytać ale dzięki uprzejmości Wydawnictwa Filia trafił do mnie egzemplarz recenzencki najnowszej powieści autora “Najszczęśliwsza”. Powieści o tyle innej, że tu mamy do czynienia z thrillerem psychologicznym.

Najszczęśliwsza Max Czornyj Thriller psychologiczny książka

Dawid Kaster był bardzo znanym i popularnym malarzem młodego pokolenia. Na jego wystawy i wernisaże przychodziły tłumy fanów tylko on był jakoś nastawiony do tych wydarzeń bardzo sceptycznie. I mimo, że malarstwo podniosło jego status społeczny i pozwalało na swobodne życie to on sam się dziwił, co ludzie tak na prawdę widzą w tej jego twórczości… on w każdym razie nie za wiele.

Tego dnia podczas jednego z wernisaży przepełnionego tłumem ludzi i wytwornym jedzeniem, a przy tym udanych jak poprzednie dzięki jego agentowi Budzie, żona artysty Ilona Kaster ma mu do przekazania bardzo ważną informację. Propozycja Dawida, by wyszli na chwilę na zewnątrz do znajomego “swojskiego” baru uwolnili się od tego całego zamętu, a przy tym by mogli zjeść coś normalnego i przy okazji pogadać spotka się z jej akceptacją.

Podczas wcinania hamburgerów, Dawid dowiaduje się, że będzie ojcem. Ilona nagle otrzymuje smsa i znika w damskiej toalecie.

Ponieważ długo nie wraca, zaniepokojony Dawid wybiera się by sprawdzić czy wszystko ok. Odnajduje żonę w jednej z kabin z podciętym gardłem i w kałuży krwi. W jej staniku zauważa wsuniętą karteczkę z odręcznym pismem Ilony: “Zabiłeś mnie Dawidzie”. W jednej chwili jego żona i dziecko nie żyli.

Po 4 latach od tego zdarzenia Dawid powoli zaczyna układać sobie życie na nowo. Wszystko co przypominało Ilonę zepchnął w kąt łącznie z malarstwem. Gdy w trakcie przeprowadzki do nowego lokum otrzymuje list, w którym charakter pisma przypomina do złudzeń pismo jego zamordowanej żony demony przeszłości wracają na nowo.

To jednak nie koniec, ponieważ Dawid otrzymuje kolejne “prezenty” z przeszłości. Z każdym kolejnym Kaster jest coraz bliżej dojścia do prawdy, która dla niego okaże się… trudna.

Czy Dawid 4 lata temu padł ofiarą niewyobrażalnej pomyłki?

Czy jego żona naprawdę żyje i mści się na nim za jego błędy z przeszłości?

Najszczęśliwsza Max Czornyj Thriller psychologiczny książka

“Najszczęśliwsza” to kandydatka na murowany hit. Ma wszystko czego potrzeba, by osiągnąć taki status. Bardzo dobrze skonstruowaną wielowątkową akcję przedstawioną w krótkich rozdziałach. Taki sposób konstrukcji sprawia, że bardzo przyjemnie się czyta i bardzo nieprzyjemnie się tę książkę odkłada 😉 wręcz kusi Cię by jeszcze ten jeden rozdział przeczytać. A potem kolejny i kolejny…

Thrillery psychologiczne nie są łatwe do pisania. Opcji rozwiązań w nich zawartych musi być mnóstwo a ich konstrukcja odpowiednio przemyślana, żebyś Ty kotłując się z tematem w trakcie czytania nie odczuwał dyskomfortu związanego z dojściem do rozwiązania całej akcji w połowie książki. Można się wtedy lekko sfrustrować, prawda?

W tej książce Maxa Czornyja jest tak, że w trakcie czytania próbujesz znaleźć rozwiązanie, rozkładasz lekturę na części pierwsze a tu bang! Okazuje się, że wszystkie rozkminy wyrzucasz do kosza 😂 Rozwiązanie przychodzi do Ciebie dopiero na ostatnich stronach. Fajnie?

Najszczęśliwsza” to jedna z lepszych książek z gatunku thriller psychologiczny, które w ostatnim czasie czytałem, wliczając w to zarówno polskich jak i zagranicznych twórców.

Dziś jest premiera tego cudeńka.

To jak myślicie, warto po nią sięgnąć? 😎

Michał

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Filia

wydawnictwo Filia

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.