“Rywalizacja totalna. Wojna za kulisami F1” Ross Brawn, Adam Parr – recenzja

Z Formułą 1 miałem styczność w czasach, gdy Michael Schumacher wygrywał rok po roku klasyfikację kierowców. Przyznaję, że nie za bardzo wiedziałem wtedy, o co chodzi w tym sporcie (nawet grałem w jakąś grę komputerową, by bardziej wczuć się w klimat). Miałem jedno spostrzeżenie: że wygląda to na dosyć prosty sport, gdzie lepszy kierowca wygrywa (a przede wszystkim wygrywają Ci z Ferrari) i taka jest kolej rzeczy. Nie ma innego wytłumaczenia.

Następnie zainteresowałem się, gdy w BMW Sauber zaczynał nasz Robert Kubica. To co cieszyło moje oko, to przede wszystkim jego fantastyczna jazda i rywalizacja na wysokim poziomie z hegemonami tego sportu. Nadal jednak, nie wiedziałem, dlaczego Robert nie ma szans na włączenie się do walki o czołowe pozycje…

Dopiero po latach, a przede wszystkim po lekturze Rywalizacji totalnej, dowiedziałem się, że na początku moich przygód z F1 bardzo się myliłem a zwycięstwo kierowcy w wyścigu, to tylko taka wisienka na torcie, kropka na i => podsumowanie wielu lat ciężkiej pracy wieloosobowego zespołu oraz … szczęścia.

Lecz czy Formuła 1 to tylko walka na torze o prymat najlepszego kierowcy?

O czym jest “Rywalizacja totalna. Wojna za kulisami F1”?

Książka opisuje kulisy nie tylko samej otoczki wyścigów związanych z Formułą 1 ale przede wszystkim pokazuje od podszewki, jak funkcjonuje biznes związany z tym sportem.

Ross Brawn, który w swojej bogatej karierze przyłożył rękę do 20 mistrzowskich tytułów opowiada w rozmowie z Adamem Parrem o swoich przygodach, problemach a przede wszystkim o rywalizacji o prymat i całego tego zaplecza niezbędnego do osiągania sukcesów nie tylko w Formule 1 ale i w każdym innym sporcie, czy biznesie.

Cytując Rossa Browna, który sparafrazował swoją karierę w kilku zdaniach:

Szczęście sprowadza się do przygotowania i wyczekiwania na okazję… okazje będą się nadarzać, jednak aby móc je wykorzystać, trzeba być do tego gotowym.Dlatego od samego początku starałem się pracować dla ludzi, którzy w moim przekonaniu mogli mi zapewnić duże możliwości. Zawsze wierzyłem w ideę pracownika doskonałego. Bez względu na to, gdzie pracowałem, starałem się jak najlepiej wywiązać z obowiązków…”

Autor przeplata poszczególne elementy z kariery Rossa Brawna, dodaje do tego jego wnioski, bez względu, czy mówimy o sukcesach, czy popełnionych błędach (tak książka zawiera i takie przykłady). Przechodzimy przez każdy jeden etap, widzimy świat jego oczami, jesteśmy w stanie dostrzec a nawet poczuć, w jaki sposób on pracował, jak negocjował i za kulisami pozyskiwał partnerów do swojego planu a także jakie efekty mu to przynosiło.

A chyba niemałe, skoro po wieloletniej karierze okraszonej 20 mistrzowskimi tytułami (w tym ze swoim własnym zespołem Brawn GP) został dyrektorem zarządzającym F1.

Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1 Ross Brawn

 

Podsumowanie

Ross Brawn uważał, że:

“Jeżeli będziesz inwestował wszystkie zasoby w bieżący problem i nie przeznaczał części z nich na budowanie sobie przyszłości, to po prostu nie będziesz jej miał.”

I ta książka właśnie jest taką inwestycją a nawet drogowskazem. Pokazuje te wszystkie smaczki związane z wielkim biznesem ale i zagląda do detali, małych garaży, gdzie kilku ubrudzonych smarem gości szykuje machinę do rywalizacji o najwyższe trofea. I każdy z tych elementów wymienionych po drodze jest równie ważny. Każdy jest niezbędny. O każdy trzeba zadbać

I nawet jak wystąpi problem to owszem ważne jest jego rozwiązanie tu i teraz. Niemniej ważne jest, jak i kim ten problem rozwiązać a przede wszystkim wyciągnięcie z tego wniosków i poszukanie rozwiązania na przyszłość. Poszukanie innowacji, która popchnie Ciebie i Twój zespół do przodu. Tak się wygrywa. I nie tylko w F1 🙂

 

Michał

Za książkę dziękuję wydawnictwu SQN i księgarni www.labotiga.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.