“Adres Nieznany” Lee Child – recenzja

Recenzja Adres Nieznany - Lee Child

Pierwszy raz – poza filmem oczywiście – miałem szansę zapoznać się z twórczością Lee Child’a i od razu otrzymałem zestaw 🙂 krótkich opowieści zawartych w książce “Adres Nieznany” dotyczących różnych etapów życia Jacka Reachera.

Opowieści raz 60 a raz 30 stronnicowe, czy nawet krótsze okazały się bardzo dobra rozrywką w przerwie świątecznej a stworzenie krótkich historii nie miało żadnego negatywnego przełożenia na odbiór całości. Wręcz uważam, że jest to pozytywna forma przekazu bez zbędnych ceregieli, która z pewnością będzie kontynuowana w przyszłości.

O czym jest “Adres Nieznany”?

Autor przedstawia nam 12 krótkich opowieści z różnych etapów życia Jacka Reachera, począwszy od jego najmłodszych lat, kiedy wraz z całą rodziną przenosili się z jednej bazy do drugiej i krzątali po całym świecie, aż po lata kiedy już odszedł ze służby i sam sobie jest panem, sterem i okrętem.

Co najciekawsze autor Lee Child przedstawia nam zestaw opowieści, które każdemu z nas mogą się przytrafić! Bo chyba panowie pamiętamy pojedynki i rywalizację w szkole, kiedy do klasy przyszedł ktoś nowy? Jakieś wyzwania szczególnie utkwiły Wam w pamięci z okresu podstawówki, czy liceum? 😉

Tak tylko Wam powiem, że taki Jack w wieku 15 lat miał ponad 190 cm wzrostu i ponad 100 kilo wagi, więc ani go przeskoczyć ani obejść 😉

A tak z innej beczki podróżowaliście stopem lub jeździliście pod namiot na wakacje? No chyba każdy jeździł prawda? Spodziewaliście się tam jakiegoś zagrożenia? No pewnie,że nie, tym bardziej, że jechaliście pewnie z paczką znajomych czy całą rodziną. A jednak…

Autor w 12 scenariuszach nie tylko opisuje nam różne umiejętności Jacka Reachera – mniej lub bardziej realne – ale pokazuje, jak w codziennych sytuacjach możemy wplątać się w kłopoty i jak ciężko jest się z nich wykaraskać a on jednak wychodzi z nich obronną ręką.

Całe szczęście, że Jack Reacher to nie szary obywatel a doświadczenie z wojska jest dla niego dodatkowym plusem przy znalezieniu wyjścia nawet z najcięższych sytuacji, gdzie większość z nas pewnie byłaby załamana.

12 opowieści o Jacku Reacherze

Podsumowanie

Niezwykle lekka a zarazem efektowna książka z zestawem przygód jednego z najbardziej znanych i popularnych bohaterów powieści sensacyjno-kryminalnych na świecie. Ciężko było mi się oderwać od książki, gdyż po zakończeniu jednej historii już chciałem zapoznać się z kolejną. Z pewnością wrócę do innych książek z Jackiem Reacherem w roli głównej. I nie jestem w tym sam 🙂

Jak pisze Piotr Krofta z dziennika Gazeta Prawna:

“Jeszcze nie zaczęliście czytać powieści Lee Childa o Jacku Reacherze? Spróbujcie. Mogę się założyć, że przez jakiś czas nie będziecie robić nic innego.”

Michał

Za książkę dziękuję wydawnictwu:

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.