“Narratologia” Paweł Tkaczyk – recenzja

Storytelling w pigułce

Narratologia to tytuł, który bardzo chciałem przeczytać, jak tylko dowiedziałem się, że powstał i został napisany przez Pawła Tkaczyka. Dlaczego?

Z 3 powodów:

  1. Umiejętność opowiadania historii, tzw. storytelling jest bardzo ważny nie tylko w pracy marketingowca ale i w życiu codziennym. Poszukiwałem odpowiedzi na pytania: jak prowadzić szeroko rozumianą “komunikację”, czy rozmowę w sposób produktywny a także wartościowy i zrozumiały nie tylko dla nadawcy, lecz przede wszystkim dla odbiorcy?
  2. Od zawsze interesowały mnie motywy (i ich znaczenie) pojawiające się w książkach, filmach, czy reklamach na poszczególnych etapach ich trwania. Kto i dlaczego wystąpił w danym momencie, jaka była jego rola i jaki miał nieść przekaz. Jak dzięki “zabawie” przekazem jesteśmy w stanie zaciekawić i zainteresować odbiorcę prowadząc go jednocześnie do oczekiwanego przez nas efektu?
  3. Paweł Tkaczyk -> Autor – a raczej Guru, którego profesją jest opowiadanie historii i budowa silnych marek. Niesamowita osobowość trudniąca się zadaniem, które jest dużym wyzwaniem dla wielu tu i teraz.

O czym jest Narratologia?

Narratologia to książka o opowiadaniu historii.

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że powyższe zdanie jest pozbawione wszelkich emocji i nie wywołało u Ciebie żadnego wrażenia. Ot kolejna naukowa pozycja do przekartkowania i zapomnienia. Co zatem w “Narratologii” jest takiego ekscytującego?

Jak pisze Autor Dobre historie mają cel, służą mu. Jeśli Twój odbiorca nie będzie wiedział, po co ma poznać tę opowieść, historia zginie. Po prostu nie będzie powodu, żeby ją opowiadać.” 

Wyobraź sobie sytuację, gdzie w pracy, czy w domu w towarzystwie kilku czy kilkunastu osób podejmujesz się opowiedzenia historii, której celem jest uświadomienie ważności pewnego tematu. Opowiadasz, wodzisz wzrokiem po pomieszczeniu, patrząc na słuchaczy i widzisz, że z każdą chwilą wręcz “odlatują” i zaczynają rozmawiać między sobą lub wiercić się na krzesłach. Dodajesz wątki, które wcześniej nie były zaplanowane, ale uważasz, że dzięki nim zwiększysz zainteresowanie historią – lecz osiągasz efekt odwrotny. W pewnym momencie przyspieszasz zakończenie, by już nie przedłużać tematu wtrącając zdanie kluczowe, swoistą puentę, która jednak zostaje kompletnie niezrozumiana i wywołuje nerwowe spojrzenia i złośliwe komentarze. Kojarzysz taką sytuację? 

Jeśli historii nie opakujesz w angażujący format, słuchacze zmuszeni do partycypacji w tym “widowisku” odejdą a co najważniejsze mogą już nie wrócić…

Dlatego też niewątpliwym celem Narratologii jest odkrycie i rozwinięcie w nas umiejętności opowiadania historii, którą posiadamy od zawsze. Być może znamy cel, który chcemy osiągnąć, czy kierunek do którego zmierzamy lecz nie wiemy jakich technik musimy użyć aby na końcu osiągnąć zamierzony efekt. Ta książka nie tylko pozwoli Ci uniknąć takich sytuacji jak opisana powyżej, ale także podpowie w łopatologiczny sposób, jakie elementy powinieneś dostarczyć w trakcie swojej historii aby osiągnąć zadowalający rezultat. A możliwości i wariantów jest całe mnóstwo!

Storytelling w pigułce

Podsumowanie

Tak jak pisałem na profilu ebookoo na fb zabierałem się trochę do tej książki, jak pies do jeża. Sam nadmuchałem balonik oczekiwań i trochę obawiałem się, że może pęknąć i ustąpić miejsca rozczarowaniu.

Pomimo reputacji Autora, bałem się, by ktoś kto urósł w kuluarach do poziomu guru w danej tematyce, nie przepadł w moich oczach (jako czytelnika) z powodu jednej książki. Ten przypadek jest jednak inny i całe szczęście moje obawy nie były uzasadnione 🙂

Polecam wszystkim, ponieważ nie tylko dobrze się bawiłem czytając, to jeszcze najnowsze Gwiezdne Wojny rozpatrywałem z punktu widzenia wszystkich elementów zawartych w Narratologii 😀

Dodam, że wszystkie przykłady przytoczone w książce na poszczególnych etapach tworzenia opowieści oparte są o historie z takich hitów, jak:
👉Shrek
👉 Władca pierścieni
👉 Król Lew
👉 Gdzie jest Nemo?
👉 Hamlet
👉 serial “Przyjaciele”

W książce znajdziecie również opisy i przykłady motywów oparte na wielu innych tytułach filmów czy książek!

Na sam koniec przytoczę cytat z książki, który może być swoistym podsumowaniem zasad tworzenia historii:

“Nie zdawaj się tylko na własne wyczucie emocji. Testuj swoje opowieści, testuj poszczególne sceny i całość. Jeśli po zakończeniu widzisz uśmiechnięte twarze lub oczy zlane łzami – świetna robota. Ale jeśli Twoi odbiorcy nawet nie unieśli brwi, wracasz do deski kreślarskiej. Twoja opowieść nie przeszła najważniejszego z testów.” 

Michał

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.