“Helisa” Marc Elsberg – recenzja

Książka | Ebook Helisa - Marc Elsberg


Helisa
to trzeci tytuł jednego z moich ulubionych autorów – Marca Elsberga. Po przeczytaniu pierwszych dwóch powieści, “Blackout” i “Zero”, które porwały mnie bez reszty, z nieukrywaną przyjemnością zabrałem się za trzeci tytuł wydany przez wydawnictwo WAB. Zanim jednak zacznę pisać o najnowszym dziele autora, kilka słów o dwóch poprzednich tytułach:

  • Blackout –  pierwsze dzieło. Tematem przewodnim jest pozbawienie Europy w dostawę prądu poprzez różne manipulacje w systemach największych dostawców. Autor opisuje 13-dniowy hipotetyczny scenariusz, czyli co by było gdyby dzień po dniu. Cała akcja opisana w dosyć wartki sposób za pomocą miksu faktów i wyobraźni autora, dzięki czemu na samym końcu nie wiemy już, co jest prawdą a co fałszem. Miks o tyle ciekawy, że sami zaczynamy się zastanawiać, jakbyśmy poradzili sobie w opisywanej sytuacji, gdzie nie działają lodówki a całe zapasy jedzenia w sklepach i u dystrybutorów zgniły, nie ma elektryczności, w podróż z miasta do miasta jest utrudniona ze względu na brak możliwości wybrania pieniedzy z banku, czy bankomatu a także brak możliwości zatankowania samochodu na stacji. Oczywiscie to tylko kilka z wielu problemów spowodowanych brakiem elektryczności.  Brzmi ciekawie prawda?
  • Zero – drugie dzieło. Tematem przewodnim jest dostęp do Twoich danych zgromadzonych na Twój temat w wielu miejscach w internecie i ich analiza poprzez specjalistyczne programy statystyczne i behawioralne, które następnie są wykorzystywane do rozmaitych celów. Mniej i bardziej korzystnych dla ich właściciela. Oczywiście każdy z nas skupia się na tych bardziej korzystnych skutkach. A co jeśli do naszych danych zyskają dostęp osoby niepowołane i będą w stanie je wykorzystać do różnych, niezbyt dla nas opłacalnych celów? Więcej informacji o tym tytule znajdziesz w jego recenzji dostępnej tutaj -> Zero Marc Elsberg

 O czym jest Helisa?

Wyobraźcie sobie możliwość stworzenia żywności, np roślin odpornych na wszelkie choroby, czy robactwo. Roślin, które są jednakowo soczyste, smaczne, wyrośnięte na każdym rodzaju gleby na całej kuli ziemskiej i nie straszna jest im miedzy innymi susza, czy wręcz nadmiar wody w przypadku ulewnych deszczy czy powodzi.

Pomyślcie, co by było gdyby tak samo można było zrobić ze zwierzętami, których sposób żywienia czy wypasania nie miałby znaczenia w kontekście jakości mięsa – jakie oszczędności dla farmerów i jaka uczta dla naszych podniebień.  Nie wspominam już o wyeliminowaniu chorób typu ptasia grypa, czy choroby wściekłych krów lub innych podobnych powodujących masowe zabijanie zwierząt na całym świecie celem uniknięcia rozprzestrzeniania choroby.

Dwa powyższe przypadki powodują Twoją ciekawość? To co powiesz o tych samych “usprawnieniach” dla człowieka? Co byś powiedział/a na to, gdybyś u swoich dzieci miał/a wpływ na ich wzrost, minimalną długość snu do pełnej regeneracji, wygląd, iloraz inteligencji, siłę, odporność na choroby i wiele innych ważnych dla Ciebie czynników?

Marc Elsberg w Helisie wziął tym razem na cel modyfikacje genetyczne i zagrożenia dla ludzkości związane z tą tematyką. 

Autor porusza w tym tytule 3 główne wątki: modyfikacje genetyczne roślin, zwierząt i ludzkich zarodków, gdzie główna uwaga skupiona jest na tym ostatnim. Jeśli przeczytaliście powyższe to podstawowe pytanie, które w tym momencie pewnie każdy by zadał brzmi następująco: jeśli mogę wybrać sobie dla swojego dziecka wszystkie najkorzystniejsze z mojego puntku widzenia cechy, to gdzie tu jakiekolwiek zagrożenie?

Ano odpowiem pytaniem na pytanie. Co będzie z rodzicami i innymi ludźmi nieudoskonalonymi genetycznie, biorąc pod uwagę fakt, że Twoje dziecko w wieku kilku lat będzie od Ciebie wielokrotnie mądrzejsze i sprawniejsze fizycznie? Czy nadal będziesz miał nad nim jakąkolwiek władze i autorytet, czy może będziesz dla niego osoba zacofaną? Do czego zatem będziesz im potrzebny/a? Co z innymi dziećmi, które nie będą miały udoskonalonych genów? Jesteś w stanie przewidzieć taki rozwój wypadków?

Polecam lekturę książki, która po części odpowiada na te i inne pytania…

Co czytać : Marc Elsberg " Helisa" | książka | ebook

 

Podsumowanie

Jak pisze autor na ostatnich stronach “Helisa to powieść, która łączy rzeczywistość, inwencję twórczą autora i fantazję. Przy czym warto zauważyć, że rzeczywistość dogania fantazję w oszałamiającym tempie…”

Kolejny raz jestem trochę oszołomiony. Jak wiele się dzieje rzeczy, o których nie mamy bladego pojęcia a które to mogą mieć tak wielki wpływ na nasze życie w przyszłości.

Dzięki autorowi mamy szanse dowiedzieć się o rzeczach, które przeciętnemu czytelnikowi umykają w trybie codziennych obowiązków a które rzucają pewne światło na niektóre zdarzenia i mają miejsce w czasie rzeczywistym.

Jeśli lubisz powieści, które mają odzwierciedlenie w rzeczywistości i możesz z nich dowiedzieć się czegoś nowego, czegoś co nie zawsze jest łatwo dostępne, to książki Marca Elsberga są dla Ciebie wręcz lektura obowiązkową. Ja ze swojej strony bardzo polecam i jestem pewien, że gdy autor wyda 4 tytuł, także z tym samym entuzjazjem do niego zajrzę, co do poprzednich części.

P.S.

Autor jest aktualnie w Londynie i pisze czwarty tytul. Macie pomysł, co to może być biorąc pod uwagę tematykę trzech poprzednich powieści? Jestem mega ciekawy, co tym razem bedzie glownym tematem 🙂

Michał

Książka wydana przez:

Jeśli chciecie zakupić książkę, ebooka lub audiobooka to poniżej zamieszczan linki wraz z obowiązującymi cenami 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.