Film wojenny Dunkierka – recenzja

Dunkierka Film Christophera Nolana

Dunkierka

Film wojenny Dunkierka autorstwa Christophera Nolana, twórcy takich hitów jak InterstellarIncepcja, czy trylogii Mroczny Rycerz zelektryzował mnie od razu jak obejrzałem jego pierwszy zwiastun.

Decyzja zapadła dosyć szybko. Odwiedziłem najbliższe kino, przy okazji korzystając z poniedziałkowej promocji 😉

O czym jest film?

Jest to historia oparta na faktach dot. ewakuacji setek tysięcy wojsk brytyjskich i alianckich z otoczonej przez niemiecką armię Dunkierki. Historia misji wręcz niemożliwej do wykonania, która z sytuacji beznadziejnej przemieniła się w cud…

Otwierająca scena ukazuje nam brytyjską armię i żołnierzy, przygotowanych do ewakuacji. Żołnierzy, których jedyną przeszkoda powrotu do domu było morze.

Historia zaprezentowana przez Christophera Nolana opowiada o woli walki o przetrwanie, o bohaterskiej postawie zwykłych angielskich obywateli, którzy ruszyli z odsieczą i niesamowitej waleczności ochraniających jednych i drugich z powietrza lotników.

Scenariusz nie obfituje w sceny walki znane z Szeregowca Ryan’a, czy Kompanii Braci ale celem filmu jest raczej pokazanie, jak ciężkim chwilom stawiali czoła bohaterowie niż zaprezentowanie wojennej jatki. Reżyser pokazuje nam ten dramatyczny okres z 3 perspektyw, przy czym, co trochę szokuje- ten film jest prawie niemy. Sporadycznie usłyszycie dialogi, czy wypowiadane słowa przez aktorów. Ten film ma was poruszyć samym obrazem i dźwiękiem i nieukrywam, że ta sztuka Nolanowi wyszła wręcz perfekcyjnie.

Efekt jest taki, że czujemy się tak jakbyśmy tam byli. Jakbyśmy razem z żołnierzami stojącymi na plaży nasłuchiwali nadlatujących bombowców, czy wspólnie siedzieli w kuckach, ukryci  i milczący wypatrywali nieprzyjaciela za wydmami. Kiedy oglądałem zwiastun pokazujący stłoczonych żołnierzy na molo ze strachem wypatrujących nieprzyjacielskich samolotów wiedziałem, że Dunkierka ma olbrzymi potencjał ale oglądając go w kinie wrażenie jest wręcz niesamowite.

Podsumowanie

Dunkierka to mocny film wojenny, pokazany z perspektywy ewakuacji żołnierzy od tego całego piekła. Ucieczki, która dla wielu z nich była ostatnim dniem życia.

Film, który przykuwa do fotela od pierwszej minuty, zmusza do refleksji i nie pozwala o sobie zapomnieć jeszcze długo po seansie. Jak jeszcze dodam, że całą fabułę aranżacją muzyczną uświetnił Hans Zimmer to myślę, że wiecie, czego spodziewać się po tej produkcji 🙂

Michał

Chcesz dowiedzieć się więcej o Dunkierce? Przeczytaj książkę 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.