“Zero” – Marc Elsberg – recenzja

Zero - Marc Elsberg

O czym jest Zero?

Oni wiedzą co robisz… książka/ eBook o wykorzystaniu najnowszych technologii do przetwarzania naszych danych.

GPS w telefonach, cookiesy, adresy IP zestawione z potężną analityką to broń ogromnego kalibru zwłaszcza w niewłaściwych rękach…

Marc Elsberg na stronach tytułu “Zero” opisuje scenariusz, w którym życie i podejmowanie decyzji podpowiadają nam aplikacje na podstawie zebranych danych o nas samych.

Główna bohaterka Cynthia Bonsant, jako zawodowa dziennikarka szukająca nowego cudownego tematu, który przywróci jej należne miejsce w dziennikarstwie śledczym i jej córka, jako nastolatka, która nie wyobraża sobie życia bez swojego smartphona i aplikacji ,która prowadzi do jej niesamowitej przemiany – Freeme – z młodej buntowniczej nastolatki w dojrzałą i dobrze uczącą się młodą damę.

Sielanka dla obu pań zmienia się w momencie zabójstwa kolegi Vi – córki Cynthii – który ruszył w pościg za poszukiwanym złoczyńcą i został przez niego postrzelony. Do całego zdarzenia doszło chwilę po tym jak, Cynthia udostępniła córce inteligentne okulary, które za pomocą różnych aplikacji były w stanie rozpoznawać osoby z najbliższego otoczenia osoby, która te okulary posiadała.

Vi zafascynowana okularami wyszła z paczką znajomych na spacer po Londynie, okulary przechwycił młody, również “poprawiony” przez aplikację Freeme kolega Vi i doszło do nieszczęcia, które zapoczątkowało całą serię dziwnych zdarzeń.

To tylko początek, który prowadzi do korporacji Freeme – coś a’la Google – która stworzyła serwis z aplikacjami, których użytkownicy w zamian za dzielenie się danymi osobowymi, za pomocą specjalnych algorytmów zczytujących np. rytm bicia serca, poziom zmęczenia, itp. udzielają szeregu rad i wskazówek, jak poprawić swoje parametry życiowe,  zmienić bieg kariery, czy nawet znaleźć odpowiedniego partnera…

Ja sam jako fascynat technologii i łączenia ją z działaniami marketingu czytając ten tytuł byłem zarówno zachwycony możliwościami technologicznymi – tak wszystko to co opisuje autor jest już możliwe do wykonania! – a zarazem lekko przestraszony.

Codziennie przeglądam setki stron, jestem obecny na socialmediach a smartphone z zainstalowanym google mapsem jest wręcz moim niezastąpionym narzędziem aplikacyjnym a teraz nakładając na to scenariusz z “Zero” wiem, że odpowiednia osoba w każdej chwili może pozyskać o mnie setki informacji i to nie koniecznie tych, które bym chciał pokazać, czy przekazać a następnie wykorzystać je do różnych, nie do końca chcianych przeze mnie celów.

Pomimo tego zachwyceniowego przerażenia 😉 czyta się bardzo przyjemnie a wartka akcja nie daje wytchnienia od pierwszej do ostatniej strony. Ja czytałem w wersji ebooka na moim kindlu i czytało mi się bardzo przyjemnie całe 1,5 dnia 🙂

Podsumowanie

Marc Elsberg kolejny raz po “Blackout” pokazuje kunszt i wplata w zręcznie opisaną fikcję możliwości świata rzeczywistego i inwigilacji na dużą skalę.

Podczas lektury zaczynasz się zastanawiać, czy oby na pewno te wszystkie udogodnienia związane z nowoczesną technologią są naszymi udogodnieniami, czy my sami jesteśmy tylko zbiorem statystyk we wszechświecie i czy rzeczywiście te dane są tak łatwo dostępne…

Następnie łapie nas chwila refleksji i zastanowienia a co jeśli losy tytułowych bohaterów dotknęłyby także nas?

Czy udało by się nam z tego wykaraskać?

Czy jest szansa ucieczki od tego zdigitalizowanego i zinwigilowanego świata, gdzie każdy nasz ruch, każdy krok jest obserowany?

Czy jest szansa powrotu do normalnego życia?

Po tej lekturze inaczej spojrzycie na wszystko, co robicie w sieci…

… bo gdy raz wejdziesz do sieci, to już w niej pozostaniesz… bo z sieci nigdy nie znikniesz

Michał

Chcesz kupić i przeczytać ebook lub książkę? A może audiobook i słuchanie 🙂

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.