Wystartowała 4 edycja Kultury na Widoku!

Od 9 września do 8 października będzie miał miejsce projekt, który z poprzednich dwóch edycji wspominam bardzo miło, jako jeden z głównych uczestników 🙂 Tak tak ebookoo.pl, wtedy jeszcze jako eksięgarnia, brała udział w tym bardzo ważnym dla kultury wydarzeniu w Polsce.

Niemniej pozwólcie, że zacytuję Legalną Kulturę i opiszę projekt słowami pomysłodawców i realizatorów, dodając tylko swoje wstawki.

O co chodzi w projekcie Kultura na Widoku?

Kultura Na Widoku udostępnia muzykę, filmy, książki (ebooki), audiobooki i zaprasza na wirtualne wizyty w najciekawszych muzeach i galeriach świata. W czasie trwania akcji, od 9 września do 8 października 2017 roku, wszystkie utwory są dostępne bezpłatne lub w atrakcyjnych cenach. A projekt, docierając do małych miasteczek i gmin, przełamuje bariery w dostępie do kultury pokazując, jak łatwo można korzystać z jej legalnych, cyfrowych źródeł.

Po moim przykładzie mogę Wam powiedzieć, że zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy projektu (czytajcie księgarnie, sklepy internetowe i inne podmioty, których produkty znajdują się na plakatach) wkładają sporo pracy w ten projekt aby faktycznie spełnił on swoją rolę. Mówię tu nie tylko o doborze produktów a także ich cenie, czy dostępności.

Utwory w Kulturze Na Widoku są bardzo zróżnicowane i adresowane do wszystkich grup wiekowych. Można z nich korzystać łatwo, szybko i wygodnie – wystarczy smartfon, tablet czy laptop, dostęp umożliwiają kody QR i linki. Kultura Na Widoku jest na multimedialnych instalacjach, plakatach w dużych i małych miastach, szkołach, bibliotekach, domach kultury oraz pociągach PKP Intercity Pendolino. Pełną listę dostępnych utworów można od 9 września znaleźć na stronie www.kulturanawidoku.pl, która jest sercem projektu.

Akcja wychodzi naprzeciw współczesnemu odbiorcy, który coraz częściej korzysta z kultury w formie cyfrowej, szukając muzyki, filmów i książek w Internecie. Jak dowodzą badania brak wiedzy o bogactwie legalnych zasobów powoduje, że Polacy (często nieświadomie) sięgają do pirackich serwisów. Legalna Kultura udostępniając utwory w atrakcyjnych cenach lub bezpłatnie, pragnie zwrócić uwagę na źródła, które dają dostęp do kultury w sposób zgodny z prawem i wolą twórców.

Dlaczego warto korzystać z legalnych źródeł?

Z badań zleconych przez Stowarzyszenie Kreatywna Polska, wynika, że Polacy wydali w zeszłym roku 900 milionów w pirackich serwisach, często nie zdając sobie sprawy, że korzystają z nielegalnych źródeł. Straty polskiej gospodarki z powodu piractwa internetowego w 2016 roku wyniosły ponad 3 mld zł utraconego PKB. To suma, za którą można pokryć około 30 procent rocznych wydatków państwa na kulturę i media lub kupić cztery książki czy bilety do kina dla każdego Polaka. Trochę dużo prawda? A tę kwotę można by przeznaczyć na naprawdę wiele ważnych, czy to kulturowo, czy społecznie projektów.

To także ponad 27 tysięcy utraconych miejsc pracy i 836 mln zł rocznie strat dla Skarbu Państwa (ta kwota wystarczyłaby na zasilenie bibliotek w ponad 33 mln książek). Jest o co walczyć, dlatego tak ważne jest, by pieniądze odbiorców nie trafiały do podejrzanych serwisów, które funkcjonują dzięki kradzieży cudzego dorobku - nawet teraz patrząc na ten tekst od dłuższego czasu, te dane nadal mnie szokują!

Gdzie znajdziemy Kulturę Na Widoku?

  • Na stronie internetowej www.kulturanawidoku.pl, gdzie poza dostępem do legalnych treści znajdziemy newsy i relacje wideo z przebiegu projektu oraz wypowiedzi artystów wspierających kampanię społeczną Legalna Kultura.
  • Na multimedialnych instalacjach, w centralnych punktach Warszawy, Gdyni, Krakowa i Rzeszowa.
  • Na tysiącach plakatów rozdystrybuowanych w szkołach, bibliotekach, urzędach, domach kultury w dużych i małych miejscowościach całej Polski.
  • Na plakatach w pociągach Intercity Pendolino.
  • Na Citylightach na warszawskich wiatach przystankowych.

Jak to działa?

Wszystko, co znajduje się na plakatach i na stronie www.kulturanawidoku.pl, można pobrać za pomocą linków i kodów QR. By móc skorzystać z kodu QR, wystarczy pobrać aplikację skanującą kody QR z App Store (np. QR Reader), Google Play (np. QR Droid) lub Windows Phone (np. QR Code Offline) - to przykładowe aplikacje spośród wielu dostępnych. Po uruchomieniu aplikacji, należy skierować kamerę na kod QR i poczekać, aż obraz się wyostrzy. Aplikacja odczyta kod i wyświetli kartę wybranego utworu. Teraz można go odtworzyć. Identyczny efekt można uzyskać wpisując link do przeglądarki. Po przejściu na kartę utworu wystarczy wpisać adres e-mail i kliknąć „OK”. Wówczas pojawi się przycisk „Dostęp do utworu”.

Źródło: www.legalnakultura.pl

 

Kilka słów ode mnie o projekcie Kultura na Widoku

 Z całego serducha wspieram tę akcję co roku. Także w tym - chociaż już w innej formie, z chęcią będę ją wspierał, gdyż każdy taki projekt jest ważny. Zapytacie dlaczego? Ze względu na zasięg, na możliwości propagowania legalnych źródeł czy promocję kultury. Oczywiście w głównej mierze będę skupiał się na czytelnictwie, ale z pewnością nie zapomnę o innych formach kultury (a sami widzicie, że czasem recenzuje też filmy :p). A to dlatego, że czytanie jest ważne lecz kultura jako całość ważniejsza.

Parasolem nad tym wszystkim powinna być legalność źródeł i jak pisał eczytelnik na swoim blogu (cały artykuł znajdziecie tutaj: „czy warto kupować ebooki z legalnych źródeł”im więcej kupujemy, tym lepsza jest oferta na polskim rynku, tym większy mamy wpływ na rozwój wszystkich podmiotów zaangażowanych w produkcję danego dzieła i to dotyczy całego przemysłu kulturowego…

A może Ty, Drogi Czytelniku, wiesz jak inaczej/skuteczniej samemu mieć wpływ i rozwijać nasz rynek i kulturę w Polsce, niż poprzez korzystanie „z kultury” z legalnych źródeł?

 

Michał

Podziel się:
Facebook
Google+
http://www.ebookoo.pl/2017/09/12/wystartowala-4-edycja-kultury-na-widoku/
Twitter
Instagram