„Legion” - Elżbieta Cherezińska - recenzja

"Legion" - Elżbieta Cherezińska - recenzja

Legion - zarys historyczny

Brygada Świętokrzyska – siły partyzanckie Narodowych Sił Zbrojnych, które finalnie nie podporządkowały się decyzji scalenia z Armią Krajową. Brygada funkcjonowała pod egidą NSZ w okresie od połowy sierpnia 1944 do połowy sierpnia 1945. Liczyła od 822 żołnierzy (w grudniu 1944) do 1417 żołnierzy (5 maja 1945).

Brygada Świętokrzyska w okresie swojej działalności walczyła zarówno z siłami niemieckimi  i rosyjskimi a także AL - armią ludową, która była wspierana przez Rosjan (warto podkreślić, że rząd Polski w Londynie uważał, że Rosja jest sojusznikiem aliantów).

O czym jest „Legion”?

To książka, która przedstawia losy Brygady Świętokrzyskiej od momentu jej powstania do samego końca jej działalności, w dużej mierze oparta na faktach i relacji zdarzeń bezpośrednich świadków tych wydarzeń a zarazem bohaterów tej powieści.

Autorka w powieści „Legion” przedstawia nam historię Jaxy, Zub-Zdanowicza, Żbika, Fenixa i wielu innych w tym, Bohuna, Kmicica, Bora-Komorowskiego - czyli rzeczywistych uczestników tamtych wydarzeń, żołnierzy i dowódców sił NSZ i AK. Losy, które raz się splatają a raz rozdzielają a każdy z bohaterów dzień w dzień na swój sposób podejmuje walkę z najeźdźcami. Walkę niezwykle odważną posiadając bardzo ograniczone środki.

Na ponad 1000 stron przeczytamy o walce partyzanckiej w Polsce w okresie drugiej wojny światowej i sposobach jej prowadzenia, życiu żołnierzy w lesie i zaletach oraz wadach takiego sposobu walki, wsparciu lokalnej społeczności dla partyzantów a także wpływie propagandy zarówno na żołnierzy i mieszkańców przebywających w Polsce, jak i władze Polskie w Londynie.  Poznamy kulisy podjęcia decyzji o Powstaniu Warszawskim oraz próbach zarządzania podzieloną polską armią i ponoszeniu konsekwencji prób jej złączenia.

Co jest niezmiernie ciekawe obraz ten przedstawia rzeczywistą drogę do chwały brygady, który jako jedyna wykonał rozkaz i przedarł się przez linię frontu niemiecko-rosyjskiego na terenie Polski, podążając na zachód dotarł aż do wojsk generała Pattona. Warto wspomnieć, że po drodze partyzanci wyzwolili obóz koncentracyjny dla kobiet znajdujący się w Czechach w mieście Holisov i razem z armią amerykańską wzięli do niewoli sztab niemieckiej XIII armii!

Podsumowanie

„Legion” to tytuł obowiązkowy nie tylko dla miłośników historii ale dla wszystkich, którzy cenią dobrą lekturę pomimo jej znacznych gabarytów 🙂

Każdą stronę czytałem z wielką przyjemnością delektując się kunsztem Autorki a przede wszystkim dowiadując się o rzeczach i wydarzeniach, których w szkole nikt mi nigdy nie przekazał, a bohaterstwo Brygady Świętokrzyskiej nie podlega żadnej dyskusji i powinno stać się treścią obowiązkową w podręcznikach historii.

Jak napisała Autorka w posłowiu: „Cieszmy się naszą historią. Poznawajmy ją z ciekawości i radością. Pomniki zmieniają bohaterów w kamień, a historię czynią twardą i nieprzystępną. Opowieści mogą otwierać przeszłość i oddawać ludziom/historiom życie. Bierzmy je takim, jakim było. W nas też jest LAS.”

Bierzmy je i czytajmy.

Michał

Podziel się:
Google+
http://www.ebookoo.pl/2017/08/17/legion-elzbieta-cherezinska-recenzja/
Twitter
Instagram