„2017: Wojna z Rosją” Richard Shirreff - recenzja

Czaiłem się na ten tytuł już od jakiegoś czasu obiecując sobie, że kiedyś go kupię. Udało się podczas urodzinowej promocji. O dziwo zamiast książki, czy ebooka wybrałem w wersji audio aby umilić sobie podróż na urlop 🙂 dzięki niej nie zasnąłem a wręcz przeciwnie, dzięki tej lekturze byłem bardzo rozbudzony i miałem głowę pełną znaków zapytania …

O czym jest 2017: Wojna z Rosją?

Richard Shirreff to m.in były dowódca Korpusu Sojuszniczych Sił Szybkiego Reagowania oraz zastępca naczelnego dowódcy Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie w ramach NATO.

Na podstawie swoich doświadczeń, obserwacji a także wielu przeprowadzonych gier wojennych serwuje on nam bardzo możliwy obraz konfliktu pomiędzy Rosją i krajami bałtyckimi przy biernej postawie sil NATO. Konfliktu, który swoim rozwinięciem bardzo przypomina niedawna sytuacje z zajęciem Krymu na Ukrainie.

Myślicie, że taka sytuacja już się nie powtórzy?

Nic bardziej mylnego! Autor - który nie jest teoretykiem a praktykiem i byłym Generałem, pokazuje nam krok po kroku, w jak łatwy sposób, biorąc pod uwagę ignoranctwo NATO, Rosja jest w stanie zmobilizować siły i wkroczyć do kolejnych Państw przejmując nad nimi władzę.

Sir Richard w „2017: Wojna z Rosją” obnaża wszystkie niedoskonałości NATO, włącznie z tym, że aby NATO podjęło jakiekolwiek działania potrzebuje jednomyślnej akceptacji wszystkich jej członków. A co jeśli takiej jednomyślności nie będzie? Ano dokładnie nic. Siły zbrojne NATO będą miały związane ręce.

Co ciekawe akcja książki wpleciona jest w fikcyjna fabułę i utrzymana w duchu powieści sensacyjno-wojennej, niemniej taki opis sytuacji jest jak najbardziej realny i możliwy do zrealizowania. Tym bardziej, że w 2008 Rosja pod pretekstem obrony najechała Gruzję, następnie Ukraiński Krym a teraz toczą się walki o Donbas, choć oficjalnie Kreml się do tego nie przyznaje…

Tytuł obowiązkowy dla wszystkich tych, którzy choć trochę interesują się historia i militariami, mimo że część będzie zawiedziona ze Polska odgrywa tu tak marginalna role.  Z drugiej jednak strony, czy można się temu dziwić?

Michał

 

Podziel się:
Google+
http://www.ebookoo.pl/2017/07/30/2017-wojna-rosja-richard-shirreff-recenzja/
Twitter
Instagram